Ez a mlt szzad els felben a bcsi rvidcsrbl kitenysztett fajta ma mr olyan kecsesen szp,ami szinte fellmlhatatlan.
A bcsi galambok tformlsban elvlhetetlen rdemeket szerzett Bang Ferenc, kornak egyik legnagyobb formtum galambsza, valamint Braunz Henrik, Jankovitsch Viktor, Jerzsabek Kroly, Mszros Henrik, Kovcs Arnold, Schevella Ferenc, Mayer Alfrd s Zeidl Jzsef (nhny nv a teljessg ignye nlkl).
Packmann Istvn az „Aprjszg” 1927. jniusi szmban„A budapesti rvidcsr” cm rsban a kvetkezket rja le: „Krlbell 15-20 ve a mi rvidcsr galambjaink teljesen talakultak, a tenyszirny megvltozott, egy j fajta keletkezett. A rgi tpussal szemben ezek szeme sokkal nagyobb, a szemgoly killbb. Mg a rgi standard a kocka alak fejet kvnja, addig a mi rvidcsrnknek gmblyded a fejalakulsa, a rvid, vastag csr mr nem alkot derkszget a homlokkal, hanem bizonyos mrtkben lefel irnyul.” Ezt a lerst akkor mg a bcsi tenysztk elutastottk, de 1956-tl kezdve a budapesti rvidcsr egyszn s csapos vltozata elismert fajta lett. Ezt kveten 1968-ban fogadtak el egy j, egysges fajtalerst, amelynek tervezett Bang Ferenc, Jan Kroly, Mayer Alfrd s dr. Szcsnyi Istvn ksztettk el.
1981-ben a Budapesti Rvidcsrt Tenysztk Klubja elismerte a mr ltez j vltozatokat is, mint a fekete csr fekett, a fekete csr kovcsolt kket, az ezstfakt, a srgafakt s a vrsfakt.
A budapesti rvidcsrnek napjainkban mr igen sok rajzvltozata fordul el. Vannak a sttcsrek, egyszn feketben, a szalagos szrnyak (budai kk, kovcsolt kk, deres), a rajzos (glys) fehr farokkal. Vannak vilgos csrek, amelyek lehetnek egyszn feketk, fehrek, vrsek, srgk, mjsznek, ezstk; szalagos szrnyak kk, kovcsolt kk, fak, kovcsolt fak (pacsirta), srga fak, vrs fak, kk fak vltozatban; valamint a rajzosok, amelyek szvhtak s csaposak lehetnek.
A sznekrl mg meg kell jegyezni, hogy a deresek feje s nyaka sttszrke, a nyak zldes-lils csillogs. A szrnypajzs vilgosszrke, fekete szalagokkal. A has s a combok fehrek, a torok szrke, fekete pnttal. A glysok alapszne fehr, az eveztollak vge elmosdott hats szrksfekete. A farok mindig fehr. A csaposok s szvhtak alapszne megegyezik az egysznekvel. A csaposok 5-7 eveztolla fehr, a szvhtak szarkarajzak fehr fejjel s mellnnyel. A fehr szn a fejtl htul a tark al, ell a nyak kzepig terjed.
A budapesti rvidcsrek tenysztsnek nagy alakja volt dr. Szcsnyi Istvn, akit a nmet tenysztk nemes egyszersggel csak „rvidcsr doktornak” szltottak.
Az IKC (Nemzetkzi Rvidcsr Klub) tagjaknt a magyar rvidcsr tenysztk igen sok rangos killtson vettek rszt s j eredmnyeket rtek el.
Napjaink budapesti rvidcsrje egy csodlatosan szp dszgalamb, llsa s formja alapjn nyugodtan lehet nevezni a „galambok kirlynjnek”. Nem vletlen, hogy kiterjedt tenyszti kre van nemcsak Eurpban, hanem a nyugati fltekn is. Tisztelet illeti meg kitenysztit, lkn a mr emltett Bang Ferenccel s dr. Szcsnyi Istvnnal, s a jelenlegi tenysztket, akik zmben a fajtaklub keretben poljk s fenntartjk ezt a magyar fajtt.
A budapesti rvidcsr kis termetvel, elegns megjelensvel bvli el csodlit, ezrt brlata klns figyelmet s szakkpzettsget ignyel. Minden szn- s rajzvltozatnl azonos kvetelmnyeket kell rvnyesteni: a galamb legyen nylnk, kecses, kicsi, lbujjhegyen lljon, meredek testtarts, a feje szles (azonos szembl s oldalrl), a homloka meredek, a tark kiemelkedik, a fejtet kzpen bemlyedt (markrozott). Szemei nagyok (nyitott szem) szrkskk szivrvnyhrtyval. A szembr mindig sima, a sttcsreknl szilvakk, mg a vilgoscsreknl citromsrga. Jellemz a hossz, karcs nyak, a szrny eveztollai zrtak, keskenyek, szmuk 12.
Rszleteiben a kls megjelensnl a figyelmet a kis testre, az elegns megjelensre, az lnk vrmrskletre, a meredek testtartsra s a lbujjhegyen llsra kell fordtani.
Egyik leglnyegesebb a fej formja, amely szles, a hts rsz valamivel keskenyebb s magasan kiemelkedik, a szemboltok prhuzamosak s ugyancsak kiemelkedk (a prhuzamossg hinynak kvetkezmnye az „sszenzs”). A homlok meredek, de a fejtet hts kiemelked rsznl alacsonyabb. A fejtet elre lejt, mg a tark meredek.
A brlatnl kiemelked fontossggal brnak a szemek s a szembr. A szemek nagyok s elre domborodk. A szvrvnyhrtya szemcss rajzolat, szrkskk, a szvht egyedeknl feketskk. A pupilla mindig legyen nagy. A szembrre jellemz, hogy sima, feszes, hrtyaszer, a szemgoly szivrvnyhrtya krli rszt nem fedi, szne a sttcsr vltozatok esetben mindig szilvakk, a vilgoscsr vltozatoknl citromsrga. A szemrs nagy s nyitott.
Igen fontos kvetelmny a csrrel kapcsolatban, hogy egyenes, bennl, rvid, de szlessgnl hosszabb, vastag, tompa s jl zrt legyen. A fels s als kva hossza azonos. A csr szne a sttcsr vltozatnl fekete,a vilgoscsr vltozatok esetben viaszszn. Az rrrdudor kicsi s a csrhz simul.
A rvidcsrek nyaka hossz, karcs s enyhn velt legyen. A mell kzepesen szles s kiss elredomborod.
A ht mrskelten keskenyed, megnylt.
A szrnyaknak feszes tartsaknak s kiss elrellknak kell lennik. Az eveztollak jl zrtak a farkon fekszenek. A farok mindig keskeny,jl zrt s 12 kormnytollbl ll.
A lbak kzphosszak s simk. A combok szabadon llnak. A karmok kicsik, sznk megegyezik a csr sznvel.
A csapos vltozatnl a csaptollak szma 5-7 fehr toll lehet.
Kiemelten kell figyelni a slyos hibkra. Ezek: a keskeny fej, a fej markrozottsgnak hinya, a htrafel lejt fejtet, velt tark, ezenkvl az orrossg, kicsi, mlyen l szem, felems szn risz, pirosszemcss risz, vastag, nem sima szembr, kifejezetten lefel irnyul csr. Valamint a hossz, vkony, hegyes, kamps csr, az egyszneknl nem viaszszn csr. Slyos hibt jeleznek a nagy orrdudorok, a rvid lb, a sttcsrek vilgos karma, vastag nyak, a nagy test, laza tollazat, a hossz szrny s farok, alacsony lls. Glysoknl a kifejezett tarkasg, a szvhtaknl az elrstl eltr rajz.
Enyhe hibnak kell tekinteni az egyszneknl a nem elgg intenzv sznt (klnsen a vrseknl), a szvhtak kisebb rajzhibit a piros rnyalat szembrt, a nem lesen markrozott fejet s a talpon llst.
Mg egy megjegyzs:a klfldi tenysztk forszrozzk, hogy a glys vltozat farktollai ne csak fehrek legyenek.